Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a aprobat, vineri, propunerea Sinodului Mitropoliei Munteniei şi Dobrogei de canonizare a Ierarhului Martir Neofit Cretanul, Mitropolitul Ţării Româneşti, anunță Biroul de Presă al Patriarhiei Române.
Părinţii Paisie Olaru, Ilie Cleopa şi Dionisie cel orb de la Colciu, toţi trei originari din judeţul Botoşani, vor fi propuşi spre canonizare, a declarat, vineri, mitropolitul Teofan al Moldovei şi Bucovinei.
Doi noi sfinţi în calendarul ortodox. La Catedrala Mitropolitană din Iaşi a fost proclamată canonizarea Sfântului Ierarh Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei, şi a Sfântului Gheorghe Pelerinul. Decizia de canonizare a fost luată anul trecut. Moaştele celor doi sfinţi rămân, spre închinare, în CatedraLa Mitropolitană din Iaşi.
O localitate mică din județul Arad este pe cale să intre în atenția întregii lumi. Biserica greco-catolică a început procedurile pentru beatificarea și sanctificarea, la Vatican, a unei tinere care ar fi primit rănile lui Iisus Hristos, așa-numitele stigmate. Rafila Găluţ ar putea deveni primul laic din România considerat sfânt.