caniculă
Sâmbătă, 1 iulie, în județele Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Ilfov, Călărași, Ialomița, Galați, Brăila, Vaslui și Iași, precum și în municipiul București și în zona joasă de relief a județelor Vâlcea, Argeș, Dâmbovița, Prahova, Buzău, Vrancea, Bacău și Neamț, se vor înregistra temperaturi maxime extreme comparabile cu recordurile absolute ale perioadei, situate frecvent între 38 și 41 de grade, iar în sudul Olteniei și al Munteniei valorile termice vor urca spre 42...44 de grade. Indicele temperatură-umezeală se va situa frecvent, după-amiaza, între 82 și 84 de unități, iar disconfortul termic va fi deosebit de accentuat.
Cod portocaliu de caniculă, extins. Temperaturile pot depăşi 40 de grade Celsius
Meteorologii au emis avertizări cod portocaliu şi galben de caniculă care vizează aproape toată ţara, pentru zilele de vineri şi sâmbătă. Temperaturile pot depăşi 40 de grade Celsius, iar disconfortul termic va fi deosebit de accentuat.
Vineri, posibil cod roșu de caniculă în zone extinse din Oltenia și Muntenia. Comandament la Ministerul de Interne
Atenție! Canicula devine tot mai periculoasă. Urmează câteva zile cu căldură extremă în care temperaturile pot urca spre 43 de grade la umbră! Meteorologii sunt pregătiți să emită cod roșu de caniculă.
METEO. Caniculă și disconfort termic, miercuri. 12 județe sub Cod galben de caniculă
Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod galben de caniculă și disconfort termic pentru 12 județe, valabilă pe parcursul zilei de miercuri. Meteorologul ANM, Meda Andrei, oferă prin telefon, mai multe amănunte.
Cod portocaliu de caniculă, joi, în cinci județe. Temperaturile vor urca la 40 de grade Celsius
Meteorologii au emis, marți, mai multe avertizări de vreme deosebit de caldă pentru zilele de miercuri și joi. Miercuri vor fi sub avertizare de cod galben 12 județe din partea de sud-vest, vest și centru, urmând ca joi cea mai mare parte din țară să fie sub avertizare de cod galben, iar cinci județe să treacă sub cod portocaliu: Caraș-Severin, Mehedinți, Dolj, Olt și Teleorman.
Pagube după furtuni. Acoperişuri luate de vânt, copaci rupţi şi culturi distruse în mai multe judeţe
România este împărţită între caniculă şi furtuni. După primele zile de foc ale verii, aseară, mai multe judeţe au fost lovite de vijelii. Iar în unele zone a căzut grindină cât mingea de ping-pong. Vântul puternic a smuls acoperişuri, a dărâmat ziduri şi a culcat la pământ copaci. Drumuri şi gospodării au fost acoperite de apă. În judeţul Neamţ, a plouat torenţial pentru a treia oară în numai o săptămână.
Vreme în răcire ușoară. Temperaturile au coborât cu 2-3 grade Celsius
Cu toate acestea, meteorologii anunță în continuare zile caniculare în partea de vest a ţării, dar şi furtuni cu grindină şi descarcari electrice în est. Cel mai cald va fi miercuri, în sud și în vest, pentru ca joi temperaturile să depășească 34-35 de grade Celsius în cea mai mare parte a țării.
METEO. Cum va fi vremea până pe 9 iulie. Caniculă, dar și perioade de instabilitate atmosferică
Regimul termic prognozat de către meteorologi pentru următoarele două săptămâni este unul canicular, cu temperaturi ce vor depăși frecvent 35-36 de grade Celsius, iar, pe de altă parte, aproape zilnic vor exista intervale de instabilitate atmosferică în majoritatea regiunilor, potrivit prognozei Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), aferentă perioadei 26 iunie - 9 iulie 2017
Şedinţă de saună gratuită în autobuz. În mijloacele de transport în comun, aerul condiționat este o raritate
Canicula e cel mai greu de suportat în mijlocele de transport în comun. Fără aer condiţionat, autobuzele şi troleibuzele se transformă în adevărate cuşti de foc. Aceasta este situaţia în multe oraşe din ţară.

