În fiecare oră este diagnosticat un nou caz de cancer la sân. Campanie de screening la Spitalul municipal din Timișoara, dedicată inclusiv cadrelor medicale

La fiecare 3 ore, o femeie moare de cancer la sân, iar la fiecare oră este diagnosticat un nou caz. Se întâmplă în România, unde această maladie este principala cauză de deces în rândul femeilor. În Ziua luptei împotriva cancerului la sân, mai mulţi medici ai Spitalului municipal din Timişoara s-au hotărât să înceapă o campanie de screening dedicată colegelor lor.

Promisiuni pentru depistarea cancerului. Ministrul Sănătății: Până în 2019 vom avea programe de screening pentru toate femeile

În România, o femeie este diagnosticată cu cancer de col uterin o dată la două ore. Situaţia este mult mai îngrijorătoare în cazul cancerului de sân: omoară 8 femei zilnic. Pacientele ajung de cele mai multe ori târziu la medic pentru că lipseşte un program de control preventiv. Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, promite că va implementa de urgenţă astfel de programe până la finalul anului.

Este Ziua luptei împotriva cancerului de sân. Clădiri iluminate în roz

În fiecare an, la 1 octombrie este ziua roz, ziua în care cele mai reprezentative clădiri din toată lumea sunt iluminate în acestă culoare pentru a marca lupta împotriva cancerului de sân. Şi România duce această luptă, aşa că mai multe clădiri reprezentative vor purta roz, culoarea speranței.

Cel puțin o mamografie pe an, recomandă medicii. Eveniment de susținere a luptei împotriva cancerului de sân, în Parcul Herăstrău

35.000 de românce se îmbolnăvesc în fiecare an de cancer. Iar statisticile crunte arată că şansele de supravieţuire sunt mai mici în România decât în Vestul Europei. Şi asta pentru că află prea târziu că au cancer. De aceea, medicii recomandă cel puţin o radiografie mamară pe an. Cei care vor să susţină lupta împotriva cancerului sunt invitaţi să alerge, sâmbătă, în Parcul Herăstrău.

Ultima Oră

Cele mai citite