Într-un top al călătoriilor celor din Uniunea Europeană făcute în anul 2024, românii dețin locul I la excursiile interne și sunt pe penultimul la ieșiri în străinătate, potrivit unor date publicate astăzi de Eurostat.
Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat, joi, actul normativ pentru completarea Legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate.
Românii preferă să plătească cu cardul sau cu telefonul/ceasul inteligent mai degrabă decât cu numerar, când călătoresc în străinătate, potrivit rezultatelor studiului Visa "Intenţii de călătorie şi de plată 2022".
O femeie a fost luată cu ambulanţa din Mall Sun Plaza, din Capitală, după ce a spus că are dificultăţi de respiraţie, ea anunțând că a călătorit în străinătate, în zone unde sunt deja persoane infectate de coronavirus.