cadre didactice coronavirus
Până marți, 236 de școli care au invocat lipsa resurselor și a capacității de asigurare a protecției sanitare au cerut trecerea în online. Alte 83 de școli au cerut trecerea în online pentru că au cazuri de infectare, a detaliat marți seară, la TVR, ministrul interimar al Educației, Sorin Cîmpeanu. În București și în Olt sunt cele mai multe școli care au formulat astfel de cereri. În București este vorba despre 110 școli, iar în Olt despre 50 de școli care au cerut suspendarea activității după ce 4 cadre didactice au murit. Unitățile de învățământ din 10 județe nu au făcut nicio cerere de trecere în online.
Ministerul Educației: Este posibil ca vaccinarea prioritară a personalului din învățământ să demareze săptămâna viitoare
Ministerul Educaţiei afirmă că este posibil ca vaccinarea prioritară a personalului din sistemul de învăţământ să demareze chiar în săptămâna care vine. O decizie în acest sens se va lua luni.
La finalul primei săptămâni de școală din noul an, 312 unități de învățământ din România sunt în scenariul roșu. Datele Ministerului Educației
La câteva zile după debutul anului școlar, tot mai multe unități de învățământ trec de la scenariul verde la cel roșu după creșterea numărului de infectări. În orașul sucevean Siret, toate școlile și grădinițele au fost închise după ce numărul cazurilor de COVID-19 a depășit 8,2 la mia de locuitori.
În București, nicio unitate de învățământ nu a început anul școlar în scenariul verde
Şcolile şi-au deschis luni porţile în condiții stricte, cu distanțare și fără prea multe îmbrățișări. Măștile au reușit să ascundă în cazul unora și emoțiile, și lacrimile! În București, nicio unitate de învățământ nu a început noul an școlar în scenariul verde.

