burse medici rezidenți
Rezidenții din România au o soartă grea: muncesc în ture care colegilor din străinătate li se par inumane, iar banii abia le asigură traiul de zi cu zi. Statul român investește peste 80.000 de lei în formarea fiecărui medic, dar nu pare îngrijorat că în fiecare an pleacă în străinătate mii de doctori.
Medicii rezidenți, în pericol să își piardă bursele. Problema va fi rezolvată, spune premierul Mihai Tudose
Săptămâna aceasta va fi rezolvată problema burselor pentru medicii rezidenţi, dă asigurări premierul României, Mihai Tudose. În mai multe judeţe, rezidenţii au fost informaţi că e posibil să nu-şi mai primească bursele. Asta pentru că, odată intrată în vigoare legea salarizării, nu ar mai exista baza legală pentru acordarea celor 670 de lei.
Medicii rezidenţi, speriaţi că rămân fără burse. Cei 670 de lei alocați lunar ar fi anulați de legea salarizării
Medicii rezidenţi sunt revoltaţi după ce, în câteva judeţe, managerii spitalelor le-au transmis că e posibil să nu-şi mai primească bursele. De vină ar fi legea salarizării. Odată intrată în vigoare, nu ar mai exista bază legală pentru acordarea burselor. Doctorii iau în calcul inclusiv declanşarea unui protest. La rândul său, Ministrul Sănătăţii îi liniștește.

