Senatul face licitație pentru achiziția unor limuzine 4X4 ca să reînnoiască parcul auto vechi de 16 ani. Suma totala depășește patru milioane de lei. Iar la caietul de sarcini s-ar încadra mai degrabă brand-uri străine. Conducerea administrativa a Senatului susține că vă cumpără mașina cu prețul cel mai mic. Senatorii admit că au cerut mașini noi, dar nu de lux.
Senatorii au cheltuit în şase luni aproape tot bugetul pentru anul 2022 și au cerut Guvernului să aprobe încă 20 de milioane de lei, la rectificarea bugetară, ca să poată funcționa. Nu mai există bani pentru deplasări externe și protocol, ceea ce face imposibilă participarea la evenimente internaționale.