Guvernul României caută să facă economii pe măsură ce ne apropiem de sfârșitul anului, fără să recurgă însă la o rectificare bugetară. Cheltuielile instituțiilor și ale primăriilor, limitate drastic. Ce conține proiectul

Un proiect de ordonanţă de urgenţă obţinut din surse oficiale limitează drastic cheltuielile cu bunuri și servicii pentru instituţii, redirecționează sume necheltuite la fondul de rezervă și taie aproape toate festivalurile și concertele organizate de autoritățile locale. Sunt măsuri suplimentare pentru evitarea risipei, spun reprezentanții coaliției de la guvernare. Însă opoziția le consideră ineficiente și târzii.

Sume uriașe cerute de ALPAB pentru băncile și coșurile de gunoi din București

700 de euro pentru o bancă și 600 de euro pentru un coş de gunoi. Atât se gândesc reprezentanții Administrației Lacuri Parcuri și Agrement București (ALPAB) să cheltuiască pentru achiziționarea mobilierului urban din Capitală. Instituția vrea să cumpere 1500 de bănci noi și tot atâtea coșuri de gunoi. Preţurile sunt însă mult peste cele din piaţă, iar primarul general Nicușor Dan anunţă că sumele cerute de conducerea ALPAB, prin bugetul pentru acest an, vor fi modificate.

Nouă angajați fac munca a 27 la construcția unui dispensar cu fonduri din bugetul local. Rectificarea bugetară, ultima speranță a primarilor care nu mai pot să plătească nici utilitățile, nici salariile

Tot mai multe primării din ţară se plâng că au rămas fără bani în bugete și că funcționează în condiţii de avarie. În zeci de localități, edilii nu mai au cu ce să plătească nici măcar utilitățile, cum ar fi iluminatul public, și nici salariile. Acum, autoritățile locale îşi pun toate speranţele în rectificarea bugetară planificată la începutul lunii viitoare, când primarii speră să primească fonduri suplimentare.

Ultima Oră

Cele mai citite