Armata iraniană a ameninţat duminică cu atacuri asupra instalaţiilor petroliere din regiune dacă Israelul va continua să lovească infrastructura energetică a Iranului.
Americanii încearcă să convingă Israelul să schimbe strategia din Gaza și să desfășoare operațiuni militare de mare precizie, lovituri chirurgicale - nu ca în prezent când enclava este, practic, bombardată în totalitate.
A fost o zi grea pentru israelieni. Centrul țării a fost bombardat de teroriștii Hamas cu o intensitate fără precedent în cele 18 zile scurse de la atacurile de la 7 octombrie. Au fost confruntări și în nord, la granița cu Libanul, între Hezbollah și armata israeliană. În tot acest timp, în Israel sosea președintele francez Emmanuel Macron, care se află într-o vizită în Orient, ce se va încheia la Cairo.