Consultații online pentru bolnavii de diabet, printre cei mai expuși în fața coronavirusului

Persoanele diagnosticate cu diabet zaharat sunt printre cele mai expuse în fața coronavirusului. Iar statistica la nivel național arată îngrijorător - un român din zece are boala. Ca să nu fie nevoite să meargă în cabinetele medicilor pentru consultații, Spitalul Județean de Urgență din Timișoara a dezvoltat un program de telemedicină gratuit, special pentru pacienții cu diabet din toată țara.

Creștere alarmantă a cazurilor de diabet. Peste 1,8 milioane de români suferă de această boală, mulți fără să știe

Semnal de alarmă tras de medici! Din ce în ce mai mulţi români sunt diagnosticaţi cu diabet de tip 2. O posibilă explicaţie ar fi stilul de viaţă. Mâncăm mult şi nesănătos, consumăm băuturi carbogazoase, suntem stresaţi, fumăm şi nu mai facem mişcare. Grav e că mulţi oameni trăiesc cu boala fără să ştie că o au, tocmai de aceea medicii ne recomandă să ne măsurăm nivelul glucozei din sânge o dată pe an.

Ultima Oră

Cele mai citite