Vaccinați-vă sau căiți-vă, este îndemnul bisericii ortodoxe ruse după ce autoritățile au anunțat 24 de mii de noi infectări, iar centrele de vaccinare sunt în continuare pustii. Un înalt prelat din cadrul patriarhiei Moscovei i-a făcut păcătoși pe cei ccare continuă să refuze imunizarea.
Autoritățile au chemat de partea lor biserica pentru a face front comun în campania de vaccinare împotriva Covid-19. Oficialii care coordonează întregul proces s-au întâlnit cu reprezentanții cultelor religioase din România, în condițiile în care acestea au un cuvânt greu de spus în comunitate. Oamenii trebuie să știe încă de la început că vaccinarea nu este obligatorie.