După 20 de ani. Vizita Papei Ioan Paul al II-lea în România, rememorată

Papa Ioan Paul al II-lea numea țara noastră: "Grădina Maicii Domnului". Era într-o zi de 7 mai când un milion de români au ascultat cuvântul Sfântului Părinte. O vizită istorică. Pentru prima dată de la Marea Schismă din 1054 un papă a vizitat o țară preponderent ortodoxă. Acum, la 20 de ani distanta un alt conducător al lumii catolice revine în România.

Ultima Oră

Cele mai citite