Statul român face economii când e vorba de viața propriilor cetățeni. Medicii sunt nevoiți să le dea pacienților doze mai mici

De multe ori, în spitalele din România pare că supravieţuieşte cine are noroc. Fondurile pentru tratarea pacienţilor care ajung la Terapie Intensivă sau în unităţile de primiri urgenţe sunt mult mai mici decât anul trecut, iar medicii nu au medicamente suficiente. Deci sunt obligaţi să le dea bolnavilor - adulţi şi copii - doze mai mici decât ar trebui. Ministerul Sănătăţii păstrează tăcerea.

Spitalele au tot mai puțini bani pentru bebelușii prematuri. Medicii atrag atenția că micuții sunt în pericol

Viata bebelușilor născuți prematur e în pericol! O spun răspicat medicii, care susțin că au ajuns experți în tăieri: de la medicamente, la săpun. Au primit mai puțini bani, așa că au ajuns să cumpere de cât au în conturi, chiar dacă asta pune viața bebelușilor în pericol. E o realitate de necontestat la noi, deși avem cea mai mare rată a mortalității infantile din Europa. Știrile TVR au cerut ministerului Sănătății să spună câți bani au fost alocați pentru tratarea bebelușilor de doar câteva sute de grame. Oficialii au ales, însă, tăcerea.

Ultima Oră

Cele mai citite