Raportul medico-legal în cazul bebelușului din Suceava, care a murit după botez: Insuficiența respiratorie a avut loc pe fondul unei pneumonii interstițiale. Reacția Patriarhiei

La trei luni după ce o imensă tragedie a marcat pe viaţă o familie din Suceava, care și-a pierdut imediat după botez copilul abia născut, a venit și verdictul medicilor legiști: bebelușul avea pneumonie gravă și a murit din cauza insuficienței cardio-respiratorii. Nu fusese vaccinat și nici luat în evidenţa unui medic de familie. Concluzia legiștilor arată de fapt că preotul care l-a scufundat pe copil în cristelniţă nu a avut nicio vină. Părinții susțin însă contrariul și vor să conteste raportul. Patriarhia Română ia apărarea slujitorului său. Atenție, informații cu impact emoțional!

Schimbarea ritualului de afundare în cristelniță și divergențele de opinie ale prelaților, după decesul bebelușului de la Suceava, în presa internațională și petiții online

Cazul bebelușului din Suceava care s-a stins în urma slujbei de botez a stârnit valuri în presa internațională. BBC, CNN și New York Post au alocat spații ample controverselor legate de practica botezului. Jurnaliștii străini citează doi ierarhi ortodocși care au puncte de vedere total opuse privind posibila schimbare a ritualului de afundare în cristelniță. Peste 60 de mii de oameni au semnat o petiție online care cere Bisericii Ortodoxe o schimbare.

Ultima Oră

Cele mai citite