Primarii care nu au primit nimic, după împărţirea banilor din fondul de rezervă al Guvernului, mai ales din PSD, au ieșit în stradă. Spun că 80% din sumă a ajuns doar la primăriile conduse de liberali şi de membri UDMR. Dacă PSD ameninţă cu plângeri penale şi proteste, USR vorbeşte despre mită electorală. Guvernanţii şi preşedintele ţării consideră că împărţirea a fost echilibrată.