Alerta sanitară în Brăila, unde autorităţile au descoperit că apa Dunării este infestată cu o bacterie periculoasă. Analizele efectuate de compania locală de tratare a apelor au scos la iveală valori ridicate de Clostridium. Pentru cei care consumă apă tratată de la robinet, nu există niciun pericol, în schimb localnicii au fost avertizaţi să nu consume sub nicio formă apă direct din albia fluviului.