Zile de teroare pentru 10 bătrâni care erau îngrijiți în două cămine private din Bucureşti. Trei angajaţi şi administratorul căminelor i-au chinuit pentru a le lua şi ultimii bani pe care îi aveau. Polițiștii au făcut verificări și au formulat acuzații grave la adresa celor 4: lipsire de libertate, purtare abuzivă, tâlhărie şi şantaj. Toți sunt acum în arest preventiv. Reprezentanţii căminelor nu au putut fi contactaţi pentru un punct de vedere.
O carte publicată recent a stârnit un scandal uriaş în Franţa. Volumul dezvăluie tratamente de nedescris aplicate vârstnicilor internaţi în căminele ORPEA, gigantul francez al azilurilor private. Directorul general al companiei este chemat săptămâna viitoare să răspundă în faţa guvernului la aceste acuzaţii grave.
Prefectura județului Buzău a anunțat vineri că a început acțiunea de testare a tuturor angajaților din căminele pentru vârstnici din județ, în scopul prevenirii apariției unor focare în aceste instituții.
Fac averi din neputinţa bătrânilor. În toată ţara sunt cămine deschise fără acreditare sau licenţă. Până acum au fost depistate peste 1.300 de cazuri. Inspecţia socială s-a autosesizat după reportajul Ştirilor TVR despre fenomenul căminelor ilegale de bătrâni, aşa că verificările vor continua.
Azilurile ilegale fac bani grei, la negru, din suferința bătrânilor. Zeci de mii de oameni neajutorați sunt lăsați, practic, în voia sorții, în căminele care funcționează ilegal în toată țara. În jur de 1.350 de cămine nu au nici măcar acreditare provizorie. Sunt doar cele depistate. Jurnaliștii TVR au găsit mai multe astfel de cazuri. Unele fac parte din rețele. Material în exclusivitate Știrile TVR.