avalanşă Bâlea Lac
A fost un miracol că nimeni n-a fost rănit în urma numeroaselor avalanșe care au lovit în Făgăraș, în zona cabanei Capra. O spun salvatorii montani, care de zeci de ani n-au mai întâlnit un astfel de fenomen. Chiar dacă au scăpat de forța naturii, nu scapă și de verificările autorităților. Cei aproape 60 de turiști au ajuns la cabană cu propriile autoturisme, pe o șosea închisă circulației încă din noiembrie.
Turiştii blocaţi în Cabana Capra au fost evacuaţi în siguranţă de salvamontişti. Poliția verifică modul în care au ajuns aceștia în zona cu circulație rutieră interzisă
Cei 57 de turiști blocați de sâmbătă seară la cabana Capra pe Transfăgărășan, în urma a doua avalanșe consecutive, au fost evacuați în siguranță. După ce au luptat cu nămeții uriași, echipele de salvatori au ajuns la cabană și i-au au evacuat. În urma incidentului, clădirea a fost avariată. Nimeni nu a fost rănit, dar maşinile oaspeților au fost îngropate în zăpadă de doi metri grosime. Turiștii riscă acum să fie amendați pentru că au urcat pe porțiunea închisă de pe munte.
Doi turiști au scăpat cu viață dintr-o avalanșă produsă în zona Bâlea. Unul dintre ei a fost îngropat parțial în zăpadă
Salvamontiştii au intervenit joi seara pentru acordarea primului ajutor în cazul a doi turişti care au fost surprinşi de o avalanşă în Valea Bâlii, în munţii Făgăraş. Unul dintre turişti a fost îngropat parţial în zăpadă, a anunţat Salvamont Sibiu.
Avalanşele, un dezastru greu de oprit. În România, cea mai teribilă avalanşă a luat 23 de vieţi, în 1977, la Bâlea Lac
Puterea distrugătoare a avalanşelor este bine cunoscută de oamenii muntelui. Cei prinşi în valul de zăpadă au puţine şanse de supravieţuire. O spun cei chemaţi să se lupte cu munţii de zăpadă în cazul producerii unor catastrofe. România nu a scăpat de-a lungul anilor de astfel de tragedii. Cea mai dramatică s-a produs în aprilie 1977, la Bâlea Lac. Atunci, 23 de oameni, majoritatea copii, au murit.

