8 decembrie 1920: Primul atentat cu bombă din România. Atacul a avut loc în sala Senatului
Pe 8 decembrie 1920 a avut loc primul atac cu bombă de pe teritoriul țării noastre, prin instalarea și amorsarea unei bombe artizanale în sala Senatului României. Actul a fost pus la cale de o celulă radicală comunistă, condusă de Max Goldstein, Saul Osias și Leon Lichtblau.
8 December 2025, 12:05 (actualizat 8 December 2025, 14:15)