Măsuri urgente la Băile Tușnad, după atacurile urșilor. Localnicii sunt îngroziți
În Băile Tușnad, urșii atacă oameni pe stradă, fără ca autoritățile să ia măsuri eficiente de protecție. Cel mai grav incident a avut loc ieri dimineață, când doi bărbați au fost răniți. În mai puțin de o lună, animalele sălbatice au făcut patru victime și au intrat chiar și într-un centru pentru copii. Localnicii și turiștii se tem să mai iasă din case. Autoritățile din Harghita cer ajutor responsabililor din Ministerul Mediului. Deocamdată, tot ce au putut face a fost să crească numărul jandarmilor care patrulează pe străzi.
6 August 2018, 19:35