Guvernul şi-ar putea asuma din nou răspunderea în faţa Parlamentului. De astă dată, pentru alegerea primarilor în două tururi

Guvernul ar urma să decidă joi dacă își angajează răspunderea în fața Parlamentului pentru alegerea primarilor și a șefilor de consilii județene în două tururi sau dacă va da o ordonanță de urgență. De altfel, președintele Iohannis a confirmat astăzi că executivul va stabili în scurt timp cum va fi modificată legea electorală. Pe de altă parte, social democraţii sunt hotărâți se depună moțiune de cenzură.

Guvernul Orban, în fața Camerelor reunite pentru asumarea răspunderii

Cabinetul condus de Ludovic Orban merge joi în fața Camerelor reunite pentru a angaja răspunderea Guvernului. Inițial, a vrut pe trei proiecte de lege, dar ar putea renunța la două dintre ele. Senatorii au aprobat miercuri, în calitate de cameră decizională, o parte din măsurile vizate și de Guvern.

Ultima Oră

Cele mai citite