Medicii vor să nu mai plătească asigurarea de sănătate. Propunerea - o modalitate prin care cadrele medicale să fie stimulate să rămână în ţară. "Merităm aşa beneficiu, noi nu avem nicio scutire, faţă de alții"

Angajaţii din sistemul sanitar cer scutirea de la plata contribuţiei de asigurări de sănătate. Au inițiat chiar o petiție online, cu argumentul că măsura ar însemna recunoașterea muncii cadrelor medicale, dar și o cale de a le convinge să nu mai plece din țară. Reprezentanții SANITAS susțin, însă, că banii din asigurări ar trebui să rămână în sistem, tocmai pentru că finanțarea este insuficientă.

Ultima Oră

Cele mai citite