Guvernul vrea să crească numărul celor care plătesc contribuții la sistemul de sănătate. Astfel, șomerii, cei cu venit minim garantat, personalul monahal, dar și rudele unei persoane asigurate vor trebui să plătească CASS.
Angajaţii din sistemul sanitar cer scutirea de la plata contribuţiei de asigurări de sănătate. Au inițiat chiar o petiție online, cu argumentul că măsura ar însemna recunoașterea muncii cadrelor medicale, dar și o cale de a le convinge să nu mai plece din țară. Reprezentanții SANITAS susțin, însă, că banii din asigurări ar trebui să rămână în sistem, tocmai pentru că finanțarea este insuficientă.
Scăderea impozitului pe venit, măsuri fiscale pentru agenții economici și măsuri pentru scăderea evaziunii fiscale. Sunt câteva dintre subiectele discutate la ședința săptămânală de guvern. Schimbările au fost anunțate de ministrul Ionuț Mișa.