Fără apă potabilă în plină caniculă. Zeci de mii de oameni din județul Gorj primesc apă cu porția

Apa potabilă se distribuie cu porția, în aceste zile caniculare, pentru zeci de mii de oameni din județul Gorj. Motivul raționalizării ar fi consumul crescut, dar și faptul că mulți își udă grădinile în mod excesiv, ca să le salveze de pârjol. Așa că, apa vine la robinete cu porția. Cum și multe fântâni au secat, fiecare localnic se descurcă așa cum poate. Raționalizarea este necesară și pentru refacerea rezervei de apă din rezervor/sistemul de distribuție.

Seceta a dus la raționalizarea apei în multe comune vrâncene. Sunt sate care nu au primit apă la robinet de săptămâni

Din cauza secetei severe, apa a devenit un adevărat lux în multe comune vrâncene. Oamenii primesc apă cu porția și nici atunci nu curge cât ar trebui pentru a-și putea face rezerve. Nu este pentru prima oară când ţăranii se confruntă cu astfel de probleme, dar numărul satelor în care apa e furnizată cu program a crescut îngrijorător în această vară.

Ultima Oră

Cele mai citite