Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, afirmă că în valul cinci al pandemiei de SARS-CoV-2 se estimează o dublare a numărului de cazuri faţă de valul precedent, când au fost 400.000 de îmbolnăviri confirmate "prin diagnostic".
Managerul Spitalului de Boli Infecţioase din Iaşi are o propunere pentru a reduce numărul pacienţilor internaţi. Bolnavii de Covid să poată să se trateze cu antivirale acasă.