amendă rovinietă
Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat, miercuri, legea pentru modificarea anexei nr. 2 la Ordonanţa Guvernului 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România.
Cum scapi de amendă dacă nu ai rovinietă. Procesul verbal trebuie primit în 6 luni de la săvârșirea contravenției
Șoferii surprinși în trafic fără rovinietă scapă de amendă dacă nu primesc procesul verbal în cel mult 6 luni de la săvârșirea contravenției. În plus, cei care sunt sancționați pentru neplata taxei de drum nu mai primesc prin poștă fotografia mașinii. Totuși, aceasta poate fi folosită dacă se ajunge în instanță. Sunt reglementări publicate recent în Monitorul Oficial.

