Ministerul rus de Externe acuză poliţia din Republica Moldova de încălcarea protocolului diplomatic, după ce ar fi blocat intrările reprezentanţei diplomatice de la Chişinău. Totul în urma unei alerte cu bombă.
Numărul diplomaţilor ruşi acreditaţi la Chişinău va fi redus semnificativ. Ministerul de Externe al Republicii Moldova l-a convocat pe ambasadorul Rusiei la Chişinău pentru a-i înmâna decizia, care trebuie pusă în aplicare până pe 15 august. Diplomatul a trebuit să dea explicaţi şi despre acţiunile de spionaj ale Ambasadei ruse la Chişinău.