Anunțul a fost făcut miercuri și vine la o săptămână după ce un reprezentant al Ambasadei Federației Ruse la Chișinău a fost declarat persona non grata.
“Nu uităm”! Acesta este mesajul zecilor de basarabeni care s-au strâns în faţa Ambasadei Republicii Moldova, în amintirea protestelor din aprilie 2009. Sute de tineri au fost atunci bătuţi şi călcaţi în picioare, pentru singura vină de a cere alegeri corecte. Unul dintre ei a plătit chiar cu viaţa.