La 1 ianuarie 2021 ar trebui să înceapă pregătirile pentru sistemul de reciclare a sticlelor și peturilor în baza unei garanții de 50 de bani. Reprezentanții magazinelor sunt nemulțumiți și cer o amânare. Cert este că, pe 1 aprilie 2022, reciclarea cu garanție va trebui să funcţioneze.
Sistemul garanție-returnare pentru sticle, peturi și doze de aluminiu va fi similar celui în care când mergi la magazin și folosești o monedă de 50 de bani pentru a folosi un coș de cumpărături, spune ministrul Mediului, Mircea Fechet.
Nu e păcăleală! 1 aprilie ne prinde cu o nouă taxă de 50 de bani pentru sticlele și borcanele returnabile. Măsura a fost impusă de autorități de anul trecut pentru a stimula reciclarea. Dar nu s-a aplicat până în prezent pentru ca magazinele să aibă timp să se pregătească pentru a prelua ambalajele de sticlă de la clienți. Nimeni nu știe însă concret cum va funcționa sistemul de mâine.