A fost bătaie pe locuri la proiecția filmului despre urcușul lui Horia Cobibășanu spre Everest, fără oxigen suplimentar și fără ajutorul şerpaşilor. Dar vestea e că Horia pregătește o expediție și mai ambițioasă.
La Universitatea de Vest din Timișoara a avut loc proiecția filmului Everest 2017. Cu această ocazie, alpinistul timișorean Horia Colibășanu a prezentat în premieră națională cea mai recentă expediție a sa în Himalaya.
Alpinistul Horia Colibăşanu, a revenit acasă după ce a reuşit pe Everest un record greu de egalat: a ajuns pe cel mai înalt vârf al planetei fără ajutorul şerpaşilor şi fără oxigen suplimentar.