Virgil Popescu, despre cum caută România alte surse de gaz decât cel rusesc: În iulie vom avea primele gaze din Marea Neagră, într-o exploatare nouă

"În momentul de față producem mai mult decât consumăm și surplusul este introdus în depozit. Dar la iarnă va trebui să importăm" - cam așa a rezumat, joi seara, ministrul Energiei, la Tema Zilei, bilanțul rezervelor de gaz ale României. Virgil Popescu a explicat cum a reușit țara noastră să operaționalizeze rutele, deci să rezolve transportul, pentru a reduce dependența importului de gaz rusesc, și ce se întreprinde acum pentru a mai găsi și sursele de gaz.

O familie din judeţul Suceava a plătit racordarea la gaze pentru toată strada. Operatorul de gaze refuză să-i despăgubească pe proprietarii reţelei

O familie din Câmpulung Moldovenesc a fost obligată să platească rețeaua de gaze pentru toată strada, pentru a putea beneficia de agent termic în propria casă. Oamenii reclamă abuzul firmei, care ar fi trebuit să le ceară acordul iar următorii branșați să-i despăgubească. Noua lege îi obligă pe operatorii de gaze să le dea banii înapoi proprietarilor care plătesc pentru dezvoltarea rețelelor.

Localități fără utilități. Milioane de români nu sunt racordați la canalizare, apă, gaze și căldură

Pentru milioane de români, accesul la utilitățile publice rămâne doar un vis. Peste 60% dintre localități nu au canalizare, conform statisticilor oficiale. Doar 30% sunt alimentate cu gaze naturale. Energia termică rămâne un lux și este înlocuită, cu succes, cu lemnele de foc. Până în 2020 sunt aproape 2 miliarde de euro pentru investiții, dar banii se cheltuie greu.

Ultima Oră

Cele mai citite