Scandalul de miercuri din Parlament a pornit după ce, în plen, reprezentanții AUR au spus că în comunism au fost și lucruri bune, precum sistemul energetic.
29 November 2023, 14:27 (actualizat 6 December 2023, 08:03)
Scena politică se înfierbântă de la o zi la alta, cu o lună înainte de intrarea în super anul electoral 2024, când vor avea loc patru rânduri de alegeri. Europarlamentare, locale, parlamentare şi prezidenţiale. Protagoniştii ultimului scandal de proporţii din parlament sunt liderul AUR George Simion şi preşedintele interimar al Camerei Deputaţilor, social democratul Alfred Simonis. Contrele continuă între AUR şi PSD. În vizor a fost luat chiar premierul Ciolacu, prezent la şedinţa de plen în calitate de deputat.
28 November 2023, 19:28 (actualizat 6 December 2023, 08:03)
Preşedintele interimar al Camerei Deputaţilor, Alfred Simonis, a declarat marţi că sunt necesare reglementări legislative în privinţa comercializării băuturilor energizante şi a ţigărilor electronice către minori.
Plenul Camerei Deputaţilor a vacantat, joi, postul de preşedinte al forului legislativ, după demisia lui Marcel Ciolacu începând cu data de 14 iunie, şi i-a numit de Lucian Bode şi Alfred Simonis în funcţii de vicepreşedinţi.
Nou scandal în Parlament provocat de liderii AUR. Șeful formațiunii politice, George Simion, a dat buzna în biroul președintelui Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu, pentru a cere o discuție cu acesta.
Un nou scandal a izbucnit astăzi în plenul camerei deputaților. George Simion și un alt membru AUR s-au certat, la doi pași de tribună, cu un secretar de stat de la Departamentul Românilor de Pretutindeni. Totul pe fondul votării unei legi care prevede închiderea și conservarea unor termocentrale care merg pe cărbune. Adoptat în plen, actul normativ a dat naștere unor replici dure și între putere și opoziție.
Incidentul de marți din Parlament, cu liderul AUR George Simion agresându-l pe ministrul Energiei, schimbă regulile în Camera Deputaților. Aleșii care nu își vor putea controla furia vor rămâne fără o jumătate de indemnizație, timp de 6 luni. Și fără mașini și funcționari. Așa s-a decis prin vot, în plenul Camerei. Dar nici AUR, nici USR nu sunt de acord cu noile sancțiuni și spun că Parlamentul devine astfel mai opac.