Lukașenko vorbește despre pace și prietenie, amenințând din nou: Ucraina trebuie să se oprească, pentru că altfel asta va fi distrugerea totală a Ucrainei

Președintele Belarusului a provocat furie la Kiev, după ce a declarat că dacă Ucraina "nu se oprește", totul se va încheia cu distrugerea completă a țării. Potrivit unui clip difuzat pe rețelele de socializare, într-o declarație televizată, Lukașenko a spus că "totul este acum în mâinile Ucrainei" dacă Kievul nu vrea "să moară un număr mare de oameni".

Lukașenko se lansează din nou în scenarii militare. Cum s-a referit la România. Reacție fermă a Ministerului Afacerilor Externe de la București

Acuzaţii grave ale preşedintelui Republicii Belarus, care vizează şi România. Aleksandr Lukaşenko, liderul de la Minsk şi aliatul lui Vladimir Putin, a declarat la un forum că Statele Unite împing Europa către o confruntare militară cu Rusia pentru a distruge Ucraina şi Belarusul. El susţine că următoarele ţări care vor fi distruse sunt Republica Moldova şi România. Ministerul român de Externe a reacționat imediat şi l-a convocat pe însărcinatul cu afaceri al Republicii Belarus în România pentru a da explicaţii.

Însărcinatul cu afaceri al Belarus, convocat la MAE, după ce Lukașenko a invocat România într-o declarație despre Ucraina. "Afirmații inadmisibile, care alimentează retorica bazată pe apel la forță"

"Ca urmare a declarațiilor făcute de liderul belarus Aleksandr Lukașenko la un eveniment public în cursul zilei de sâmbătă, 17 septembrie, ocazie cu care acesta a menționat, printre altele, că Statele Unite împing Europa într-o confruntare militară cu Rusia pe teritoriul Ucrainei și că și alte state, inclusiv România, ar urma să fie direct implicate, ministrul afacerilor externe Bogdan Aurescu a dispus convocarea la sediul MAE a însărcinatului cu afaceri a.i. al Belarus în România", se arată într-un comunicat al Ministerului Afacerilor Externe, transmis duminică Știrilor TVR.

Lukașenko crapă lemne pentru Europa. "O să-i ajutăm pe frații noștri. Poate că or să ne ajute și ei pe noi într-o zi"

Președintele Belarusului, Aleksandr Lukașenko, a trecut la un nou nivel de propagandă - faza pe bușteni. S-a filmat împreună cu un amic oligarh spărgând lemne și râzând de eforturile europenilor de a reduce costurile energiei. Partener în acest exercițiu este Serghei Teterin, aflat sub sancțiunile Uniunii Europene încă din 2021.

Ultima Oră

Cele mai citite