Ministerul român de externe a emis o avertizare de călătorie pentru Grecia. Cei care vor să meargă acolo în perioada imediat următoare sunt atenționați că, de astăzi până duminică, e alertă meteo de temperaturi ridicate. Se vor atinge 42 de grade Celsius la umbră.
Ministerul Afacerilor Externe informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau care doresc să călătorească în Republica Elenă că Federaţia Navală Panelenă a anunţat organizarea unei greve de 24 de ore la toate categoriile de nave, în ziua de 3 iulie, începând cu ora 00.01.