Secretarul general al Partidului Social Democrat, Mihai Fifor, a subliniat duminică seara, la TVR, că formațiunea sa nu se poate mulțumi cu scorul reliefat de exit poll-uri, pentru că nu a "jucat" pentru un scor "călduț", ci pentru câștigarea alegerilor. Fifor a admis totodată că PSD ar fi avut nevoie de mai mult timp ca să poată recupera voturile pierdute la europarlamentare.
Presa internaţională relatează duminică seară despre scrutinul prezidenţial din România și notează că preşedintele în funcţie, Klaus Iohannis, a obţinut un nou mandat. Agenția France-Presse scrie despre "un scrutin care confirmă ancorarea europeană a ţării", în timp ce "Le Monde" face referire la "avansul considerabil" față de Viorica Dăncilă.
Imediat după închiderea urnelor și publicarea primelor date exit poll care arătau câștigarea alegerilor cu un procent de peste 60%, Klaus Iohannis a subliniat că este "cea mai categorică victorie obținută vreodată împotriva PSD-ului". El a ținut să atenționeze însă că este nevoie de prezență la urne și la alegerile locale, și la cele parlamentare. Iohannis a promis că se va implica pentru a crea o nouă majoritate parlamentară. De cealaltă parte, într-un discurs scurt, Viorica Dăncilă le-a mulțumit celor care au votat "cu inima" și a ținut să sublinieze că PSD a recâștigat voturile pierdute la europarlamentare.
StirileTVR.ro vă prezintă datele exit poll disponibile după închiderea urnelor. Trei institute de sondare a opiniei publice au strâns date duminică: CURS-Avangarde și IRES.
Politicienii au votat în prima parte a zilei. Au vrut să transmită mesaje alegătorilor a căror putere stă azi în ştampila de vot: să vină la urne în număr cât mai mare, pentru ca preşedintele ţării pentru următorii cinci ani să aibă o legitimitate mai mare.
Printre cei care au mers la vot, la primele ore după deschiderea urnelor, s-au aflat şi cei doi candidaţi: Viorica Dăncilă şi Klaus Iohannis. S-au străduit să afişeze optimism, să îşi ascundă emoţiile şi să convingă pe toată lumea să vină la vot.
A fost atmosferă de sărbătoare într-o secţie de vot din judeţul Galati. Artiştii unui ansamblu folcloric s-au îmbrăcat în costume populare şi au mers împreună la urne. Pe drum au interpretat cântece vechi. Şi, pentru câteva momente, inclusiv secţia au transformat-o în scenă.
Cu optimism! Așa au intrat în cabina de vot românii care s-au grăbit să voteze. Și-au exprimat opțiunea pentru viitorul președinte încă de dimineață, cu gândul la o Românie mai bună. Și pentru un viitor prosper pentru noile generații.
Românii din străinătate votează duminică, pentru a treia zi, în turul al doilea al alegerilor prezidențiale 2019. Peste 940 de mii de români au votat până la ora 24.00. În topul prezenței sunt românii din Marea Britanie, Germania, Italia și Spania. În urmă cu două săptămâni, numărul celor care au votat peste hotare a trecut de 675.000.