Mihai Grama / Foto: Facebook Comuna Beica de Jos

Singurul vânător de albine sălbatice din ţară, Mihai Grama, declarat Tezaur Uman Viu

Unicul vânător de albine sălbatice din ţară, Mihai Grama din satul Căcuciu, comuna Beica de Jos, recunoscut pentru practicarea bărcuitului, o metodă antică prin care oamenii de la poalele munţilor Gurghiu şi Călimani îşi făceau provizii de miere, a fost declarat Tezaur Uman Viu la categoria apicultură, la propunerea Muzeului Etnografic "Anton Badea" din Reghin.

Mierea albinelor sălbatice, delicatesă recoltată în Rusia

În Rusia încă se mai recoltează mierea albinelor sălbatice, ce-i drept, în cantități destul de mici. Fagurii se găsesc prin scorburi de copac și sunt o adevărată delicatesă. Pădurile sunt ținute în secret de localnici. Ne spune mai multe corespondentul TVR, Liviu Iurea.

Ultima Oră

Cele mai citite