Fermierii români avertizează că sunt în pragul falimentului, iar cele 10 milioane de euro din Fondul de Criză al UE nu îi salvează. Ministrul Agriculturii susţine că a informat Bruxellesul despre starea alarmantă în care se află agricultorii români. Dar soluţia pe care a găsit-o este să dubleze subvenţia europeană cu bani de la bugetul statului. Fermierii români au rămas cu marfa pe stoc pentru că, în actualul context, au prioritate şi sunt favorizate produsele agricole din Ucraina.