Guvernul a decis să prelungească și anul viitor programul prin care persoanele vulnerabile primesc anual pe un card 1.500 de lei pe care îi pot cheltui cu alimente. Noutatea, potrivit unor surse, este că plafonul de care ţine cont Ministerul Muncii creşte de la 1.700 la 2.000 de lei. Asta înseamnă că mai multe persoane se vor încadra în program. Două milioane şi jumătate de români au primit anul acesta vouchere sociale.