Oraşul Cluj-Napoca este lider în România şi în Europa în privinţa concentraţiilor ridicate de NO2 (dioxid de azot - emisii rezultate din noxele auto) înregistrate în luna mai, reiese dintr-un clasament întocmit de Airly, compania care se ocupă de monitorizarea calităţii aerului.
Patronul unei firme de salubrizare a fost arestat pentru 30 de zile, conform deciziei instanței. Firma ar fi poluat mai multe zone din Ilfov și Giurgiu. Două persoane au fost reținute și o a treia a fost pusă sub control judiciar în urma poluării excesive din Capitală.
Anchetă și percheziții de amploare în București, dar și în Giurgiu și Ilfov. Motivul: poluarea record înregistrată luni în Capitală. Polițiștii și procurorii au intrat pe fir și au descins la firme și persoane care ar fi colectat, transportat și depozitat deșeuri în locuri neautorizate. Și ministrul Mediului a anunțat controale la toți operatorii poluanți din Capitală și din localitățile limitrofe.