Noi terminale aeriene Schengen, inaugurate la Timișoara şi Iaşi

România intră în spaţiul Schengen cu frontierele aeriene şi maritime. Un moment aşteptat de cei care călătoresc des în ţările Uniunii Europene. De duminică, aceştia nu mai trebuie să treacă prin controlul de frontieră. Pasagerii vor merge direct către porțile de îmbarcare, iar controalele se vor face aleatoriu. La Timişoara şi Iaşi doua noi terminale Schengen au fost inaugurate astăzi, special pentru a prelua fluxul de călători din 31 martie.

Transportatorii, nemuțumiți că se discută doar despre ”Air Schengen” pentru România

Vestea că granițele Schengen s-ar putea deschide pentru România, însă doar pentru traficul aerian, îi nemulțumește pe transportatori. Care susțin că țara noastră va continua să aibă pierderi mari întrucât, la granițele cu Ungaria și Bulgaria, se vor forma cozi uriașe de tiruri. Anul trecut, camioanele de marfă au staționat echivalentul a peste 23 de milioane de ore în vămi. Transportatorii mai precizeaza că anual, au pierderi de 2,4 miliarde de euro, deoarece România nu face parte din Schengen.

Ultima Oră

Cele mai citite