agresiune
Organizaţiile neguvernamentale din Reţeaua pentru prevenirea şi combaterea violenţei împotriva femeilor atrag atenţia asupra faptului că, în ultimii 8 ani, în România, 426 de femei şi fete au fost ucise de un membru de familie.
25 noiembrie, Ziua internaţională de eliminarea violenţei împotriva femeilor. „Încurajez femeile să caute ajutor. Ca supraviețuitoare, trebuie să ne prețuim suficient pentru a pleca.”
De la izbucnirea pandemiei de COVID-19, datele și rapoartele au arătat că toate tipurile de violență împotriva femeilor și fetelor, în special violența domestică, s-au intensificat. Aceasta este pandemia care pândește din umbră și care se dezvoltă în mijlocul acestei crize.
Anchetă la Tulcea în cazul unui bărbat bătut în curtea Spitalului Judeţean
Anchetă la spitalul din Tulcea, după ce, vineri seară, un bărbat a fost lovit în curtea unității medicale până când a căzut la pământ. Scenele filmate de un martor s-au petrecut sub privirile paznicilor spitalului, care nu au făcut nimic să-l ajute. Agresorul a fost identificat, însă nu știe deocamdată dacă este angajatul spitalului. Atenție, sunt imagini și informații cu un puternic impact emoțional!
Un tânăr vânzător la un magazin alimentar a fost înjunghiat de două persoane fără adăpost
Ca în Vestul sălbatic. Un tânăr de 21 de ani, vânzător la un magazin alimentar, a fost înjunghiat marți seară în Brașov de un om al străzii. Imaginile cu altercaţia au fost surprinse de o cameră video montată în zonă. Atenţie, urmează imagini cu puternic impact emoţional!
Studiu: 40% dintre copiii din România au suferit diverse tipuri de agresiuni la şcoală
Circa 40% dintre copiii cu vârste între 8 şi 12 ani din România au fost supuşi, în ultima lună, cel puţin unei agresiuni la şcoală: fizică, verbală sau relaţională, iar 14% dintre ei spun că au fost supuşi unor astfel de tratamente de cel puţin trei ori în ultimul an, conform studiului internaţional "Lumea copiilor", efectuat de o echipă de la Universitatea din Oradea.
Două persoane, soț și soție, au fost înjunghiate în centrul orașului Ovidiu
Scene violente s-au petrecut marți seară, în centrul orașului Ovidiu. Două persoane, soț și soție, au fost înjunghiate. Agresorul, un tânăr de 22 de ani, cu care, se pare că, aveau un conflict mai vechi.
Sancțiuni după agresiuni asupra animalelor
Apar tot mai des în spaţiul public situaţii în care animalele sunt maltratate de stăpâni, în special în mediul rural. La fel de multe sunt şi cazurile în care ONG-urile apără drepturile acestor suflete. Şi cetăţenii obişnuiţi învaţă că orice abuz trebuie raportat. Astfel încât Poliţia Animalelor, structură a Ministerului de Interne, să poată acționa și sancționa orice abuz asupra animalelor.
Un copil de 13 ani a fost bătut de o femeie și de fiul ei
Un băiat de 13 ani dintr-o comună din Prahova a fost bătut crunt, în parc, de mama și fratele altui copil. Victima a ajuns în stare gravă la spital și are încă sechele fizice și mai ales psihice. Vă avertizăm că urmează imagini și informații cu puternic impact emoțional!
Bărbatul care a atacat cu crosa de golf un alt şofer în trafic a fost reţinut. Partenera sa nu a fost încă depistată
Bărbatul care a atacat cu crosa de golf un alt şofer în trafic a fost reţinut, marţi seară, pentru săvârşirea infracţiunilor de lovire şi alte violenţe, distrugere, tulburarea ordinii şi liniştii publice şi împiedicarea sau îngreunarea circulaţiei pe drumurile publice.

