Relaxarea permisă de trecerea de la starea de urgență la cea de alertă a adus înapoi zilele negre pe drumuri. Numărul accidentelor rutiere a crescut îngrijorător. Comparativ cu un weekend în care cei mai mulți români au stat în izolare la domiciliu, în primul weekend în care s-a putut circula fară prea multe restricții, numărul românilor morți în accidente rutiere s-a triplat.
Pe DN1, dar și între stațiunile de la mare, s-a circulat în coloană. Polițiștii au ieșit în principalele intersecții pentru e evita formarea de blocaje, dar chiar și așa s-a stat ore în șir la coadă.