Agenţia Spaţială Europeană
România este printre puţinele ţări care nu are un satelit în spaţiu. În ultima vreme, vedem o relansare a programelor spațiale. Dar după atâtea decenii de lansări, pe orbita planetară s-a acumulat o uriaşă cantitate de deşeuri, un real pericol pentru vehicule şi sateliţi.
Un asteroid a trecut joi pe lângă Terra. Exercițiul de apărare planetară a reușit (ESA)
Un asteroid de mici dimensiuni și foarte strălucitor a trecut joi pe lângă Terra, fără să se ciocnească cu planeta noastră, așa cum au prevăzut oamenii de știință, oferind astronomilor ocazia de a participa la un exercițiu de apărare planetară și de a studia un tip de obiect cosmic care este potențial periculos pentru omenire, informează AFP, citată de Agerpres.
Un nou satelit european. Sentinel 2B monitorizează clima planetei
Lansare cu succes a unui nou satelit european. Sentinel 2B va monitoriza clima Pământului. Satelitul se alătură fratelui său geamăn, Sentinel 1B. Ambele vor colecta date referitoare la vegetaţie, păduri şi habitatele animalelor.
Munții Stâncoși, văzuți de pe orbită. Imagine surprinsă de pe Staţia Spaţială Internaţională
Inginerul de zbor francez Thomas Pesquet, membru al echipajului Expediției 50 pe Stația Spațială Internațională (ISS) din partea Agenției Spațiale Europene (ESA), a fotografiat Munții Stâncoși de pe orbită.

