Sursa mirosului neplăcut din Cluj-Napoca rămâne un mister. Prefectura județului a instituit un grup de lucru

De două săptămâni, clujenii sunt sufocați de un miros insuportabil, dar autoritățile nu au un răspuns clar legat de sursa acestuia. La Prefectura Cluj o celulă de criză încearcă rezolvarea situației. Conform primelor măsurători, doar la ferma de pui din satul Rediu s-au înregistrat depășiri ale amoniacului, în timp ce la Centru de Management Integrat al Deșeurilor nu sunt parametri în neregulă. Un laborator mobil a fost pus în funcțiune în satul Rediu, iar rezultatele sunt așteptate săptămâna viitoare.

Fără autorizație de securitate la incendiu. Așa funcționează zeci de stații GPL din țară. Potențialele bombe, depistate în urma controalelor din ultimele 24 de ore. ISU le poate da amenzi, dar nu le poate închide

Valul de controale declanșat de autorități după tragedia de la Crevedia scoate la iveală noi nereguli și la stațiile GPL din țară. Zeci de astfel de locații funcționează fără autorizații de securitate la incendiu, fapt care poate duce oricând la repetarea dezastrului. Mai grav, reprezentanții ISU spun că au dat zeci de amenzi, însă, conform legii, nu au atribuții pentru închiderea acestor surse de pericol public.

Sute de locuitori din orașul prahovean Băicoi au protestat față de poluarea din zonă

Sute de locuitori din Băicoi și din localitățile învecinate au tras un nou semnal de alarmă asupra poluării din zona. Oamenii încearcă să le transmită celor responsabili că sunt probleme în domeniul protecției mediului, astfel încât orașul să fie din nou curat. De vină ar fi societatea de salubritate care acționează acolo.

Ultima Oră

Cele mai citite