Premierul Nicolae Ciucă l-a demis pe șeful Autorității Naționale a Vămilor. "Am luat act de demisiile șefilor ANAF și Agenției Naționale pentru Resurse Minerale. Reformarea acestor instituții trebuie accelerată"

Primul ministru a anunțat că i-a demis pe Bogdan-Lari MIHEI, președintele Autorității Naționale a Vămilor, și pe Sorin Călin GAL, șeful Agenției Naționale pentru Resurse Minerale. "Avem nevoie de un sistem de colectare mai eficient, prin care bugetul să aibă resursele necesare politicilor publice așteptate de cetățeni", a transmis premierul.

România are miliarde de tone de rezerve geologice, însă foarte puține sunt exploatate

România are miliarde de tone de rezerve geologice, însă la capitolul exploatare are mari lacune. Sunt tot mai puține unităţi miniere cu o producţie de 5 ori mai mică decât înainte de revoluţie. De la aceste realități a început dezbaterea parlamentarilor cu reprezentanţi ai autorităţilor şi structurilor implicate în exploatarea rezervelor geologice.

Statul caută zăcăminte noi. Un program geologic naţional pentru următorii 3 ani

România e bogată în resurse naturale, dar cât de bogată nu mai ştie nimeni de 40 de ani. Statul vrea să investească peste 5 milioane de euro în cercetări geologice. Descoperirea unor zăcăminte de metale preţioase, ape minerale şi cărbuni ar putea relansa mineritul şi turismul balnear, mai ales în zone unde aceste activităţi aproape că au dispărut.

Ultima Oră

Cele mai citite