Agenţia Naţională a Medicamentului
Numărul românilor care au raportat reacţii adverse ale medicamentelor a crescut de aproape 14 ori din 2008 până în 2016. Este o creştere alarmantă, mai mare decât în alte state. Agenţia Naţională a Medicamentului vrea raportarea tuturor cazurilor de reacţii nedorite la medicamente şi face o campanie de conştientizare. Sesizările sunt confidenţiale.
Bătaie pentru Agenţia Europeană a Medicamentului. România trebuie să finalizeze dosarul de candidatură în câteva zile
România îşi pregăteşte candidatura pentru găzduirea sediului Agenţiei Europene a Medicamentului deşi, potrivit surselor, Franţa va fi desemnată câştigătoare. Dacă îi vom convinge, totuşi, pe liderii europeni, sediul ar urma să fie, cel mai probabil, în Pipera. Preşedintele ţării, Klaus Iohannis, a declarat că s-ar fi aşteptat ca Guvernul să se mişte mai rapid.
- 1
- 2

