Pandemia de Covid-19 a fost o perioadă extrem de grea pentru pacienții cu boli cronice. Mulți dintre ei nu și-au făcut nici măcar analize de teama infectării. Mulți bolnavi cronic au fost consultați telefonic și tot așa au primit și tratamentul.
Lupta pentru viaţă a devenit şi mai grea pentru bolnavii cronici din Botoşani. Aceştia nu mai au unde să se mai trateze după ce Spitalul de Recuperare "Sfântul Gheorghe", singurul din judeţ, va redeveni unitate medicală suport COVID-19, de săptămâna viitoare.
Pacienții aflați în evidența ambulatoriilor integrate ale Spitalului Județean Cluj-Napoca și care sunt incluși în programele naționale ale Casei de Asigurări de Sănătate vor primi prin poștă medicamente și materiale sanitare. Unitatea a încheiat un acord în acest sens cu Poșta Română, transmite Mediafax.