Echipa feminină de tenis a României a fost învinsă de India cu scorul de 3-2, luni, în optimile de finală şi a încheiat astfel participarea la Jocurile Olimpice de la Paris.
5 August 2024, 14:04 (actualizat 5 August 2024, 16:02)
Selecţionata feminină a României a fost învinsă de Germania cu scorul de 3-0, duminică, în finala Campionatelor Europene de tenis de masă pe echipe de la Malmo (Suedia). Echipa Germaniei le-au avut în componență pe jucătoarele chineze Xiaona Shan și Ying Han, care au câștigat două dintre cele trei partide.
Selecţionata feminină a României s-a calificat, sâmbătă, în finala Campionatelor Europene de tenis de masă pe echipe de la Malmo (Suedia), după ce a învins Franţa cu scorul de 3-1 în semifinale.
Federația a reunit în Polivalenta din Capitală ce are mai valoros tenisul de masă românesc, în perspectiva Campionatului European de seniori din Germania din 13 -21 august, dar și a Campionatului continental de tineret găzduit de Cluj în septembrie. Antrenorii Viorel Filimon și Mihaela Steff au decis componența lotului feminin: Samara, Szocs, Diaconu, Dragoman și Plăian.
După 12 ani, titlul revine acasă: România este campioană europeană la tenis de masă feminin! Tricolorele au învins duminică Germania, cu 3-2. Finala Campionatelor Europene de la Luxemburg s-a văzut în direct pe TVR2 și TVRHD.