Acuzații grave la adresa medicilor de la spitalul din Vaslui. Un jurnalist din oraș spune că a fost internat pentru că avea dureri mari de cap, iar medicul care l-a consultat a dat ordin să fie legat de pat și să i se dea tratament pentru boli psihice. Ulterior, bărbatul a fost confirmat cu meningită la un spital din Iași.
Acuzații extrem de grave la Spitalul Județean din Botoșani. Un bărbat de 44 de ani ar fi murit la Primiri Urgențe în timp ce medicul de gardă dormea. A fost deja deschisă o anchetă penală in rem. Detalii de la Roxana Costaș.
"Noi trimitem acasă urgenţele care mor la domiciliu"- este declarația cutremurătoare a unui medic de la spitalul din Râmnicu Sărat. E un fragment dintr-o conversație înregistrată de un pacient. Medicul căruia îi aparțin cuvintele este anchetat acum de superiori. Bărbatul susţine că au fost vorbe aruncate la nervi şi că discuţia era una privată.