Spitalul "Sfânta Maria" a reprimit joi acreditarea pentru transplantul pulmonar, a anunţat secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii, Monica Althamer.
Pacienţii români care au nevoie de transplant pulmonar nu mai pot fi transplantaţi în România, pentru că acreditarea Centrului de Transplant al Spitalului Clinic ''Sfânta Maria'' a expirat pe 9 martie, a afirmat duminică ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu.