Reacții după anunțul retragerii SUA din acordul cu Iranul. Franța, Germania și Marea Britanie sunt hotărâte să mențină acordul

Președintele Donald Trump a anunțat retragerea unilaterala a Statelor Unite din acordul nuclear cu Iranul și reintroducerea sancțiunilor împotriva regimului de la Teheran. Imediat după discursul liderului de la Casa Alba, Iranul a anunțat că va relua "fără limite" procedurile de îmbogățire a uraniului - dar timp de câteva săptămâni va mai purta negocieri cu ceilalți semnatari ai acordului: Rusia, China, Marea Britanie, Franța și Germania.

Președintele american, Donald Trump, a anunțat că retrage SUA din acordul nuclear cu Iranul

Preşedintele american, Donald Trump, a anunțat marți seara, ora României, că retrage SUA din acordul nuclear cu Iranul. Acordul prevede o ridicare treptată şi condiţionată a sancţiunilor internaţionale impuse Iranului, în schimbul garanţiei că acesta nu se va dota cu arma atomică. Mai mult, liderul de la Casa Albă a decis impunerea de sancțiuni economice severe la adresa Teheranului, fără a preciza, însă, când va pune în practică aceste decizii. Anterior, Iranul a avertizat că va riposta instituirii de sancțiuni.

Ultima Oră

Cele mai citite